BOTY BAMBINI 2007 - 2016 ... Zdravotní, sportovní a designová dětská obuv

Pan Murphy by řekl: „Může-li si dítě vybrat cestu louží nebo okolo, vybere si cestu louží. Je to dobrodružnější." Ano, velmi často žádaným sortimentem zboží a zéjména v podzimním a zimním období jsou  dětské boty se speciálními membránami, které splňují požadavky na nepromokavost a prodyšnost. Cílem této sekce je seznámit zakazníky s funkcí a typy speciálních membrán, které toto splňují a jsou k dispozici na vybraných modelech obuvi v naší prodejně.

NEPROMOKAVÝ, PROTO SUCHÝ 

Nepromokavost je schopnost odolávat proniknutí vody zvenčí. Udává se zpravidla jako výška vodního sloupce, při níž tkanina propustí první kapky vody - čím vyšší vodní sloupec, tím větší nepromokavost. Za nepromokavý lze považovat materiál s vodním sloupcem už od 2000 mm, v praxi se ale vyžaduje 7000 - 20000 mm. Důvodem je prudké snižování nepromokavosti při zatížení materiálu. Předpokladem nepromokavosti jsou lepené švy - natavené plastové pásky na švech z vnitřní strany, kde by šitím narušený materiál promokal.

PRODYŠNÝ, PROTO SUCHÝ 

Prodyšnost je schopnost propouštět vodní páry, produkované lidským tělem, směrem ven. Udává se v gramech páry, které se mohou odpařit přes metr čtvereční látky za 24 hodin (MVTR - moisture vaper transmission rate) a bohužel ještě v několika dalších jednotkách. Tím výrobci své zákazníky trochu matou. Při chůzi tělo produkuje až 10000 g/m2/24 hod., při běhu až 25000 g/m2/24 hod. a při extrémní fyzické námaze až 35000 g/m2/24 hod. Prodyšnosti napomáhá výrazně odvětrávání, např. větracími otvory v podpaží. Propustnost vodních par membrány je stanovena podle metody, při které jsou simulovány reálné povětrnostní podmínky (teplota vody 30 °C, teplota vzduchu 21 °C, relativní vlhkost 60 %, rychlost větru 2 m/s). A sami víte dobře, co bývá reálné. Nečekejte zázraky. Žádná membrána nezabrání tomu, že by jste se pod ní nezpotili. Ani když je na těle, ani když je v botách. Obě vlastnosti nepromokavost a prodyšnost se na každém člověku projeví jinak a tak není zvláštní, že se váš kamarád nepotí a vy ano. Příště to může být i naopak.

ZPŮSOBY DOSAŽENÍ NEPROMOKAVOSTI A PRODYŠNOSTI

Zátěrem se vytvoří tzv. klimatická membrána. Je to trvalá impregnace, nanášená přímo na materiál v různě silných vrstvách. Obecně má horší poměr nepromokavost / prodyšnost než membrána.

Membránou - nejedná se o samostatnou látku, ani o impregnaci či zátěr, ale o speciální vrstvu. Svou strukturou je schopna propustit molekuly vodní páry a zabránit průchodu kapkám vody. V provedení s volně vloženou membránou je membrána volně vložena mezi podšívku a svrchní materiál. Tímto způsobem se zachovají její parametry. Vyniká vysokým vodním sloupcem a prodyšností. Prodyšnost je omezena jen svrchním materiálem. Další možností provedení membrány je její zalaminování. U dvouvrstvých laminátů je membrána spojena pomocí laminace pouze s vnější tkaninou, zevnitř bývá zpravidla volná podšívka. Laminováním se sníží parametry nepromokavosti a prodyšnosti, zlepší se tím odolnost vůči poškození. Tyto lamináty jsou lehčí a prodyšnější, než třívrstvé. Třívrstvé lamináty nejlépe odolávají mechanickému poškození, membrána je zalaminována mezi vnější tkaninu i podšívku, tvoří s nimi jeden celek. Jsou samozřejmě nejtěžší.

GORE-TEX
 

designed by Panavis & Panadela | contents ©2020 BOTY BAMBINI | powered by Online Shop P&Pv2.7 & Quick.Cart